Anglijas ciema baznīcā eksperts atrod pazudušo karalienes Elizabetes I kleitu

Reti 16. gadsimta audums, kurus pēc trīs gadu ilgas pētīšanas, varēs apskatīt Hemptonas pilī.

Tiek uzskatīts, ka retais auduma gabals, kas nāk no Elizabetes I valdīšanas un kurš gadsimtiem ilgi ir klājis kādas angļu baznīcas altāri, ir radies kā karalienes valkātas kleitas daļa, un tas tiks izrādīts izstādē 12. oktobrī pie Hemptonas pils.

elizabete I

 

Līdz ar altāra audums izstādē ar nosaukumu “Elizabetes I pazaudētā kleita” būs arī tā saucamais karalienes “varavīksnes portrets”, kas datējams ap aptuveni 1600. gadu, kurā viņa valkā kleitu ar pārsteidzoši līdzīgi izšūtu floru un faunu.

Elerija Lina, neatkarīgās labdarības organizācijas “Historic Royal Palaces” kolekciju kuratore, kas specializējas Tjūdora specialitātē, atklāja saikni starp abiem auduma gabaliem 2016. gadā, kad viņai nācās nofotografēt altāra audumu St Faith’s baznīcā Baktonas ciematā Herefordšīrā. Baznīca ir cieši saistīta ar Blanši Periju, kas bija Elizabetes “iekšējā loka” locekle un kalpoja tai.

Elpu aizraujošs prasmju līmenis

“Altāra drānas man atgādināja 16. gadsimta beigas, tāpēc es domāju, ka labāk iešu paskatīties, izpētīt,” saka Lina. “Patiešām aizraujoši! Mēs zinām, ka Blanše saņēma dāvanas no pašas Elizabetes, tāpēc es to darīju priecīgi satraukta un saviļņota. Tiklīdz es to ieraudzīju, es zināju, ka tas ir īpašs audums, izšūšanas materiālu un izmantoto prasmju līmeņa dēļ,” viņa saka. Viņa lūdza to aizņemties, un audums trīs gadus tika pētīts.

T veida audums, kas salikts no dažāda lieluma paneļiem, ir izgatavots no itāļu sudraba zīda, kuru likums paredzēja Elizabetes tiesas augstākajam līmenim – honorāriem vai grāfa vai grāfienes pakāpei, skaidro Lina. “Sudraba diegu daudzums audumā būtu izmaksājis tikpat, cik ievērojama māja 16. gadsimtā,” viņa piebilst. Izšuvumi tika izgatavoti no krāsaina zīda, un ziedu motīvi tika profesionāli uzšūti “ar elpu aizraujošu prasmju līmeni”, stāsta Lina. Otro izšūšanas posmu – kāpurus, tauriņus, medību un makšķerēšanas ainas – iespējams, veica muižnieces. Visi šie motīvi ir atrodami modernajās drukātajās grāmatās no Elizabetes perioda, viņa saka.

Elizabetes I pazudusī kleita

Audums izskatās lietots, tāpēc ir iespējams, ka karaliene to nēsāja, stāsta Lina. Elizabete, kā zināms, aizliedza dāmām savā galmā konkurēt tērpu sarežģītībā ar viņu. “Ir stāsti par to, kā viņa publiski pārmācītu dāmas, kuras pārāk smalki ģērbušās,” stāsta Lina.

No gandrīz 2000 apģērba gabaliem, kas, domājams, ir Elizabetes drēbju skapis, saglabājušies tikai tādi aksesuāri kā cimdi vai jātnieku zābaki, padarot audumu par lielu retumu. Pētnieki ir izslēguši iespēju, ka Perija to ziedoja Baktonas baznīcai: viņa nomira 1590. gadā, un tiek uzskatīts, ka audums ir datēts no 1590. gadu vidus līdz aptuveni 1600. gadam. Viņi apsver iespēju, ka karaliene vai galma dāmas kura varēja piekļūt karaliskajam skapim, nosūtīja to uz ciematu Perijas piemiņai.

Speciālisti Hemptonā pavadījuši vairāk nekā 1000 stundas, mēģinot saglabāt audumu, ieskaitot 20. gadsimta sākuma audekla pamatnes noņemšanu, kas bija sašūta ar neapstrādātu kokvilnas diegu. Viņi aizstāja to ar zīdu, ar smalku šūšanu, lai stabilizētu vājās vietas.

Izstādē audums tiks eksponēts plakanā veidā blakus “Varavīksnes portretam”, kas aizgūts no Hatfīldas mājas Hertfordšīrā. Portrets, kas tiek piedēvēts flāmu māksliniekam Markusam Garertam jaunākajam vai franču izcelsmes gleznotājam Īzakam Oliveram, ir simbolisks: Elizabete tur varavīksni, norādot uz viņas debess spēku; čūska pārstāv gudrību; pērles liecina par tīrību; acis un ausis uz viņas apmetņa simbolizē modrību.

Tiks apskatīti arī 16. gadsimta izšūšanas paraugi un paraugu grāmatas, kas galma ģērbējus iedvesmoja, kā arī etiķetes, kas izpēta altāra auduma materiālus, izšuvumus un simboliku.

Lina saka, ka mērķis ir “panākt, lai sabiedrība mijiedarbotos ar mūsu darbu ne tikai kā gatavu produktu, bet arī kā procesu, ar kuru sadarboties un no kā daudz mācīties un iegūt”.

Neimars pēc 12 minūtēm Brazīlijas draudzības spēlē neizšķirti 1-1 ar Nigēriju Singapūrā svētdien piedzīvoja augšstilba augšstilba savainojumu.