Itālijas tiesa bloķē Leonardo da Vinči “Vitruvian Man” aizdevumu Luvrai

Ar šo lēmumu tiek apturēta arī plašāka vienošanās par mākslas darbu apmaiņu starp Franciju un Itāliju. Leonardo da Vinči Vitruvian Man (1490) galu galā nevar doties uz Parīzi.

Itālijas tiesa ir bloķējusi Leonardo’s Vitruvian Man aizdevumu no Venēcijas galerijas “Gallerie dell’Accademia” uz Luvras muzeju. Bija paredzēts, ka zīmējums būs apskatāms Parīzes muzeja lielajā Leonardo da Vinci izstādē, kas tiks atklāta 24. oktobrī. Aizdevums tika nokārtots sanāksmē Parīzē 24. septembrī starp Francijas un Itālijas kultūras ministriem Franku Reisteru un Dario Frančeskini. Bet pirmdien mantojuma grupa Italia Nostra iesniedza lūgumu par aizdevuma apstrīdēšanu Tribunale Amministrativo Regionale (TAR), kas ir Veneto reģiona administratīvā tiesa. Iesniedzot pieteikumu, Italia Nostra Venēcijas filiāles direktore Lidija Fersuoch brīdināja, ka “Vitruvian Man” nosūtīšana uz Parīzi pārkāpj Itālijas likumus, kas aizliedz aizdot darbus, kas ir “jutīgi pret bojājumiem transportā vai kad tiek parādīti nelabvēlīgā vidē”.

itālijas tiesa

Trausluma dēļ zīmējums tiek rādīts Venēcijā tikai dažas nedēļas ik pēc sešiem gadiem. Tas jau tika parādīts galerijā dell’Accademia šovasar.

Fersuoch iesniegtajā dokumentā arī apgalvots, ka Itālijas likumi aizliedz aizdot mākslas darbus, kas tiek uzskatīti par neatņemamu muzeja kolekciju.

TAR pieņēma Fersuoch argumentus. Vakar tiešsaistē tiesas priekšsēdētājs Alberto Pasi atzīmēja, ka ar savu lēmumu “valsts interesēs” uz laiku tiek atcelts arī plašāks aizdevumu līgums starp Itāliju un Franciju.

Pēdējā brīža vienošanās laikā kuru Parīzē parakstīja 24. septembrī Itālijas un Francijas kultūras ministri, vienojās par Itālijas aizdevumu Luvrai par septiņiem Leonardo darbiem. Papildus “Vitruvian Man” no Venēcijas, “Uffizi” galerijas Florencē vienojās nosūtīt četrus Leonardo zīmējumus uz Parīzi, ieskaitot vecāko Anghiari kaujas versiju. Apmaiņā Francijai uz Romu būtu jānosūta Rafaela gleznas un zīmējumi, lai svinētu renesanses mākslinieka 500. nāves gadadienu.

Vitruvian Man

Itālijas kultūras ministrs Dario Frančeskini pārsūdzēs tiesas lēmumu 16. oktobra tiesas sēdē, tikai astoņas dienas pirms Luvras izstādes atklāšanas. Vakar, runājot parlamentā, Frančeskini sacīja, ka, apsverot aizdevumus, viņš ievēro speciālistu konservatoru ieteikumus “un es to izdarīju arī ar “Vitruvian Man”. Viņu viedoklis bija pozitīvs.”

Padomi par “Vitruvian Man” aizdevumu ir saņemti no Opificio delle Pietre Dure Florencē, vienas no Itālijas labākajām restaurācijas laboratorijām. Tās speciālisti secināja, ka šāds aizdevums nebija bez riskiem, bet šie riski ir “pieņemami”. Bet speciālisti arī ieteica: ja slavenais zīmējums tiks nosūtīts Luvrai demonstrēšanai, tas būs jānovieto glabāšanā uz desmit gadiem.