Senās Ēģiptes kapos, kur tika apbedītas karalis Tutanhamons un citi, atrastas vēl 2 mūmijas

Vēl karaliskajās kapenēs tika atrastas strādnieku aprīkojuma glabāšanas vietas un darbnīcas, kas labāk atklāj viņu dzīvi un dzīvesveidu, un pat neparastu artefaktu, ko darbinieki, iespējams, izmantojuši mēbeļu pārvietošanai.

Viens no vissvarīgākajiem atklājumiem bija plašs darbnīcu komplekss, kas tika atrasts Karaļu ielejas rietumu daļā netālu no senās Luksoras pilsētas. Kompleksā ietilpst darbnīcas, ko izmantoja keramikas krāsošanai, mēbeļu ražošanai un tīram zeltam, preses konferencē sacīja komandas vadītājs Zahi Hawass, bijušais Ēģiptes senlietu ministrs.

karalis Tutanhamons

Netālu no darbnīcu kompleksa arheologi atrada 5 metrus garu teritoriju, kas bija izrakta ielejā un kuru, iespējams, izmantoja kā kašeti (vietu, kur glabāt priekšmetus), sacīja Hawass. Šajā vietā tika atrastas daudzu priekšmetu un produktu atliekas, ieskaitot sīpolu, vīģu, lina, virvju un materiāla gabalus, kas palikuši pāri no mumifikācijas. Arheologi atklāja arī apmēram metru garu koka gabalu, kas izskatījās kā divvirzienu dakša. Hieroglifisks uzraksts uz tā saka “abu zemju kungs”. Iespējams, ka šo neparasto artefaktu izmantoja kā instruments, lai “noturētu mēbeles vai tās ievietotu kapa iekšpusē”, sacīja Hassass.

Tuvumā arheologi atrada maizes cepšanai izmantotu konstrukciju paliekas, keramikas gatavošanai un ūdens uzglabāšanai. Atrada arī divus gredzenus, no kuriem viens ir ierakstīts ar vārdu Amenhotep III – faraons, kura kapa vieta atrodas rietumu ielejā, un vēl viens gredzens, kuru, iespējams, izmantoja karaliene. Hawass sacīja, ka viņš cer nākamajos pētījumos atrast vēl neatklātas Tutanhamona vectēva Amenhotepa III ģimenes locekļu kapenes.

Karaļu ielejas austrumu daļā komanda atrada 10 uzrakstus, kas uzrakstīti uz ostrakas (keramikas gabala) netālu no Ramesses III kapa (kurš valdīja laikā no 1184. līdz 1153. gadam pirms Kristus). Kamēr notiek tulkošanas darbs, arheologi jau var pateikt, ka vismaz viens no uzrakstiem “runā par strādniekiem, kuri atnākuši strādāt šajā vietā”, sacīja Hassass. Šie atklājumi palīdzēs arheologiem uzzināt vairāk par strādniekiem, kuri uzcēla kapavietas, sacīja Havss. Iespējams, ka joprojām tiks atklātas jaunas karaliskās kapenes, viņi sacīja.

karaļa tutanhamona kapi

Netālu no Ramesses VII kapa (kurš valdīja no 1136. gada pirms mūsu ēras līdz 1129. gadam pirms mūsu ēras) arheologi atrada arī 40 mazu būru paliekas, kas galvenokārt bija glabāšanas novietnes, ko izmantoja instrumentiem, un ko strādnieki izmantoja kapu būvēšanā.

Vairāk atklājumu tika veikti netālu no Hatshepsut, sievietes faraonas kapa, un tajās ietilpst divu sieviešu mūmiju mirstīgās atliekas, kā arī vairākas shabti figūriņas. Senie ēģiptieši parasti apbedīja šabišu – figūriņu, kas izskatās pēc cilvēka, ar mūmijām, ticot, ka tās palīdz mirušajam pēc nāves dzīvē. Kas bija šīs divas sieviešu mūmijas, nav skaidrs.

“Mēs ceram, ka kādu dienu ielejā varēsim atrast [neatklātas] karaliskās vai privātās kapenes”, preses konferencē sacīja Ēģiptes senlietu ministrs Khaled al-Anani. “Paredzams, ka izrakumi prasīs vairākus gadus.”